SPECJALISTĄ Z ZAKRESU AUTYZM - ZESPÓŁ ASPERGERA

Zajęcia indywidualne z pedagogiem specjalnym opierają się na stymulowaniu funkcji prawidłowo rozwijających się, a przede wszystkim na rozwijaniu sprawności w zaburzonych sferach funkcjonowania dziecka.

Pedagog ten prowadzi również zajęcia z dziećmi posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności w zakresie spektrum Autyzmu w tym także z Zespołem Aspergera. Zajęcia te są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Praca z dzieckiem jest oparta na wskazaniach wynikających z indywidualnych opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka lub orzeczenia.

Pedagog specjalny nawiązuje współpracę z rodzicami mającą na celu udzielanie informacji o rozwoju dziecka, a także wspieranie rodziców w postępowaniu z dzieckiem, doradzanie lub po prostu wysłuchanie rodzica.

W naszym przedszkolu specjalistami uprawnionymi do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu bądź Zespołem Aspergera są mgr Anna Wątorek i mgr Paulina Stęchły.

Zaburzenia autystyczne cechują symptomy występujące w trzech szeroko pojętych obszarach funkcjonowania:

• Nieprawidłowości w przebiegu interakcji społecznych,
  • Zaburzonej zdolności do komunikowania się,
  • Ograniczonego, sztywnego repertuaru aktywności, zachowań i zainteresowań

Stąd też działania terapeutyczne to przede wszystkim:

1. Wielokierunkowa stymulacja z pełnym wykorzystaniem potencjału rozwojowego.
  2. Wyrównywanie dysharmonii rozwojowych, korygowanie zaburzonych funkcji.
  3. Rozwijanie sprawności manualnej i grafomotorycznej
  4. Rozwijanie obniżonych funkcji poznawczych
  5. Usprawnianie funkcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej
  6. Ćwiczenia orientacji przestrzennej i orientacji w schemacie własnego ciała
  7. Ćwiczenia funkcji słuchowej
  8. Ćwiczenia koncentracji uwagi

W pracy z dziećmi szczególnie tymi z niepełnosprawnościami pracujemy zgodnie z zasadami:

• poglądowości, dajemy dziecku możliwość wszechstronnego, polisensorycznego poznawania otaczającej rzeczywistości, czyli za pomocą wszystkich zmysłów
  • indywidualizacji- czyli dostosowania zadań od psychofizycznych potrzeb dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby, możliwości i tempo pracy
  • zasada stopniowania trudności- wychodzimy od tego co łatwe, co dziecko zna, aby wzmocnić w nim wiarę we własne siły. To mobilizuje dziecko do przezwyciężania niepowodzeń
  • systematyczności
  • trwałości wiedzy- wielokrotnego powtarzania nabytej wiedzy i umiejętności współpracy z rodzicami- w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

Metody stosowane w pracy z dzieckiem z Autyzmem

• Elementy Metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne.
  • Elementy Metody Dobrego Startu M.Bogdanowicz
  • Dziecięca matematyka E.Gruszczyk- Kolczyńskiej